ebariatricisrael

שרוול אנדוסקופי OVERSTITCH לירידה במשקל

השמנת יתר, שרוול קיבה ולמה התרגלנו עד היום...

כיום השמנת יתר היא בעיה בריאותית עולמית והסיבה החמישית בשכיחותה של התמותה בעולם. פתרון רפואי-טכנולוגי חדשני לסובלים מהשמנת יתר הוא יצירת "שרוול קיבה אנדוסקופי" – ללא חתכים בהליך מהיר בחדר פעולות. מחקרים רבים מראים שהרוב המוחלט מהסובלים מהשמנת יתר (90%-95%) עלול להגיע לנקודה שבה כמעט בלתי אפשרי להיפטר מהשומנים העודפים ללא התערבות רפואית. בשנים האחרונות הניתוחים הבריאטריים התבססו בארץ כפתרון יעיל לירידה במשקל ולשמירה עליו לאורך טווח. שרוול אנדוסקופי, (sleeve gastrectomy), הוא אחד הניתוחים המהפכניים בתחום הבריאטרי במהלכו נכרתים בין 70%-80% מנפח הקיבה ונותרת קיבה קטנה הדומה בצורתה לשרוול. מבין יתרונותיו הרבים של הליך שרוול אנדוסקופי נמנים הפחתה בהורמון גרלין, הנקרא גם הורמון הרעב, האחראי לתחושת שובע ממושכת  וירידה ברמת הסוכר בדם עד כדי החלמה מסוכרת מסוג 2. כדאי לציין כי קיימים קריטריונים ספציפיים על מנת לעבור ניתוח שרוול קיבה. ישנם מטופלים הסובלים מהשמנת יתר שאינם מצליחים לרדת במשקל אך לא עומדים בקריטריונים אלו ובקשתם נדחית.

הליך קיצור קיבה ללא ניתוח Overstitch הפתרון החדשני להשמנת יתר

פתרון טכנולוגי חדשני הנקרא OverStitch – מאפשר למטופל לקבל את אותה תוצאה של ניתוח שרוול קיבה, לרדת במשקלו,  אך חידושו שהוא ההליך מתבצע ללא התערבות כירורגית פולשנית בחדר הניתוחים. הליך OverStitch – שרוול אנדוסקופי מזכיר ניתוח שרוול קיבה מבחינת קבלת קיבה קטנה משמעותית בגודלה, כמעין שרוול, אך מבוצע בטכניקה שונה לחלוטין שבה הקיבה נתפרת ולא נכרתת. בעזרת ד"ר סטיבן שמאע, מומחה בכיר בגסטרואטרולוגיה אשר טיפל באמצעות הליך שרוול אנדוסקופי החדשני בעשרות רבות של מטופלים הסובלים מהשמנת יתר חולנית שאינם עומדים בקריטריונים לניתוח בריאטרי או שנרתעים מהליך המערב סכין מנתחים. ד"ר סטיבן שמאע הביא את הבשורה לישראל על הליך שרוול אנדוסקופי לאחר שנחשף אליו באוניברסיטת שיקגו בארה"ב, בתקופת התמחותו באנדוסקופיה מתקדמת באנדובריאטריה (פרוצדורות זעיר-פולשניות להרזייה) וממשיך לטפל במטופלים רבים הסובלים מהשמנת יתר חולנית בצורה המתקדמת והחדשנית ביותר.

הצרת קיבה ללא ניתוח שרוול אנדוסקופי ד״ר סטיבן שמאע קיבה ללא ניתוח
הצרת קיבה ללא ניתוח שרוול אנדוסקופי ד״ר סטיבן שמאע קיבה ללא ניתוח
שרוול אנדוסקופי צינור שחור תפירת קיבה הצרת קיבה ללא ניתוח
שרוול אנדוסקופי צינור שחור תפירת קיבה הצרת קיבה ללא ניתוח

שרוול אנדוסקופי - דגשים חשובים

במיוחד היום חשוב להדגיש כי שיתוף פעולה מלא מצד המטופל הוא חלק הכרחי ומשלים את הצלחת הליך שרוול אנדוסקופי המצריך שינוי תזונתי והכנסת פעילות גופנית לשגרה. יחד עם זאת, הליך שרוול אנדוסקופי נותן קפיצת מדרגה גדולה ומשמעותית בכך שמשנה את המטבוליזם של המטופל שעובר הליך זה ומקל עליו לאמץ אורח חיים חדש ובריא יותר.
כל מועמד לשרוול אנדוסקופי נפגש עם גורם מקצועי לפני קבלת החלטה סופית בנוגע לביצוע ההליך. ניתן לפנות לדיאטנית, גסטרואנטרולוג וכירורג על מנת לקבל את חוות דעתם המקצועית בנושא. בתום ביצוע הליך שרוול אנדוסקופי על המטופל להגיע לביקורת תקופתית אצל ד"ר שמאע ולהיות בליווי קבוע ע"י דיאטנית.

למי הפעולה מיועדת?

  1. לבעלי מדד BMI של 30 – 40
  2. לבעלי מדד BMI העומדים בקריטריונים לניתוח שרוול
  3. לבעלי מדד BMI מעל 50 – כהכנה לקראת ניתוח שרוול

BMI  הוא מדד המחשב את נתוני הגובה והמשקל ביחס לגובה.
לחישוב מדד ה-BMI שלכם, היכנסו למחשבון חישוב  BMI>>

הליך Overstitch הפתרון החדשני להשמנת יתר

בימים אלו השמנת יתר היא בעיה בריאותית מוכרת, שהרפואה מנסה לפתור בכל עת. המילה האחרונה של הטכנולוגיה הרפואית לסובלים מהשמנת יתר הוא הליך "שרוול קיבה אנדוסקופי" הנעשה ללא חתכים, בחדר פעולות ובהליך מהיר.

מחקרים שנערכו בתחום הראו שמרגע שההשמנה מתבססת – נוצרת מעין "נקודת אל-
חזור", שממנה מרבית המטופלים (90%-95%) לא יצליחו להיפטר מהשומנים העודפים
בכוחות עצמם, ללא סיוע רפואי.

ישנם מטופלים שסובלים מהשמנת יתר ברמה של BMI 30-40 וללא מחלות רקע,
שאינם מצליחים לרדת במשקל – אבל לא עומדים בקריטריונים לניתוח.

הליך השרוול האנדוסקופי Overstitch דומה לניתוח שרוול קיבה
מבחינת תוצאות הפעולה, אבל מבוצע בטכניקה שונה מאוד שבה מבצעים בעצם
תפירת קיבה בשיטה מתקדמת.

ד"ר סטיבן שמאע מומחה באנדוסקופיה מתקדמת באנדובריאטריה (פרוצדורות זעיר-פולשניות להרזייה) באוניברסיטת שיקגו בארה"ב. שם נחשף למילה האחרונה של הטכנולוגיה בתחום וכעת הוא מביא אותה לישראל.

הפעולה מתבצע ללא אשפוז ברב המקרים. (אם יש צורך לאשפוז, רק ללילה אחד) בהשוואה לגישה הניתוחית ההליך  וזמן ההחלמה קצרים יותר והכאבים פחותים. 

שרוול אנדוסקופי צינור שחור תפירת קיבה הצרת קיבה ללא ניתוח
שרוול אנדוסקופי צינור שחור תפירת קיבה הצרת קיבה ללא ניתוח
% 1
אחוז הילדים הסובלים מעודף משקל כבר בגיל 7
% 1
גברים בישראל עם בעיות עודף משקל
% 1
ישראלים הנפגשים עם דיאטנית מידי שנה
% 1
מאוכלוסיית ישראל חושבים שהשמנת יתר היא בעיה רצינית
% 1
מהישראלים שותים לפחות 3 כוסות משקה מתוק ביום
% 1
מהאנשים שעושים דיאטה קיבלו לכך הנחיה מגורם מקצועי